Papoušek senegalský
Latinsky: Poicephalus Senegalus, Anglicky: Senegal Parrot Německy: Mohrenkopfpapagei
Barva břicha je pak různá a vypovídá o poddruhu ptáka.
- Žlutý klín - Poicephalus senegalus
senegalus (nominátní poddruh):výskyt v jižní Mauretánii,
jižní Mali,
Guinea
a ostrov Los.
- Oranžový klín - P. s. mesotypus:
výskyt ve východní a severovýchodní Nigérie
a Kamerunu
až po jihozápadní Čad.
- Červený prsní klín - P. s. versteri:.
Výskyt v Pobřeží slonoviny, Ghaně
a západní Nigérii
Spodní strana křídel a ocasu je pak světle žlutá, oční okruží a zobák černé, duhovka žlutá (u mladých ptáků je celé oko černé). Nohy jsou tmavě šedé.
První odchov v zajetí se
zřejmě podařil dánskému chovateli H.Petersenovi (1956). V tomto roce tento
chovatel docílil odchovu dvou mladých ze snůšky tří vajec. Tohoto úspěchu bylo
dosaženo v malé kleci 44x44x60cm. U nás došlo k prvnímu odchovu
zřejmě u chovatele Platznera roku 1969. Odchovů bývá dosaženo jak ve volierách
tak i v klecích.
V zajetí tento druh krmíme směsí
zrnin pro střední papoušky. Ta obsahuje nejčastěji slunečnici,
kardi,
pšenici,
kukuřici, semenec, proso,
pohanku, niger,). Potřebným doplňkem stravy je ovoce a
zelenina. Velice dobře berou i zelené krmení jako salát, pampelišku, ptačinec
apod. Vhodným doplňkem je i naklíčené zrní (pšenice, slunečnice, kukuřice,
kardi, mungo, hrách,
fazole), granule, piškoty, vařená nesolená rýže
nebo těstoviny, sýra atd. Pro ptactvo je v zajetí důležitá nejen strava,
ale i další doplňky, podporující příjem potravy, trávení, a celkový psychický
stav papouška. Jako zdroj vápníku je nejlepší sépiová kost, případně stará
vápenná omýtka. Je dobré jako bidla a k okusu předkládat čerstvé větvičky nejlépe
ovocných stromů, ale i borovice a jedle je vhodná. Pozor na čokoládu a avokádo
– jsou pro papoušky jedovaté.
byly postaveny ze dřeva a jen králíkářského
pletiva. V této
jsou vidět předložené boudy
pro Senegalce.
Nakonec si vybrali
tu „ohlodanou“ vlevo.
Zpočátku se k sobě moc neměli ale časem to bylo lepší a lepší. Po čase jsem viděl že se krmí. To už jsem o jakékoli výměně přestal uvažovat. Ve 2 letech jsem jim předložil boudy. Tři byly pověšeny svislým směrem. Dvě hloubky cca metr a třetí přibližně půl. Čtvrtá bouda byla zavěšena vodorovně. Všechny byly přírodní, prkennou jsem nezkoušel žádnou. Občas do boudy zalezli a i se krmili, ale samec se v boudě spíše schovával a k hnízdění nepřistoupili. To se změnilo v létě následujícího roku (samice tou dobou tříletá). V těch samých podmínkách navštěvovali v červnu boudu intenzivně, dno ze smrkového prkna zcela prohlodali. To jsem posléze opravil, ale bohužel v létě nesedli. Toho roku (2005) na podzim, jsem opravil starou voliérku 1x0,5x1m a dal do pokoje.

Topení bylo dost škrceno (v pokoji cca 18°C) a svítil jsem 10W žárovkou z auta od 4:00 do 9:00. Světelný režim jsem volil takto schválně. Sice mě ráno budí (spím ve vedlejším pokoji), ale odpoledne se jim aspoň zcela přirozeně stmívá. Opět se krmili ale do boudy se opět spíše jen schovávali. V prosinci jsem už moc nedoufal ale v lednu jsem po oslavě taťkovo 50. šel v 5 hodin ráno spát a oni se pářili!!!!!! To jsem měl opravdu ohromnou radost těžko se to vypráví, ale opravdu to byl naprosto super zážitek. Hned jsem budil i přítelkyni a tiše jsme je pozorovali. Pokračovali v klidu dál, byla totiš osvícena jen voliérka a nás u dveří v druhém koutě pokoje vůbec nezpozorovali. Byl jsem moc zvědavý jak to dopadne. Pak se samice již velice často a dlouze držela v boudě. Ze začátku i se samcem. No a za čas bylo slyšet v boudě válení vajíček, a pak pískání mladých a pořád jsem co nejméně rušil a poprvé jsem odkryl víko boudy když staršímu bylo zhruba 20 dní. No a první jejich hnízdění dopadlo naprosto skvěle, ze 2 oplozených vajec sami odchovali 2 mláďata! Naprosto v pohodě krmili, po čase začal spát samec na víku boudy a uvnitř s mladými byla jen samice.
Musím říci, že si uvědomuji jaké jsem měl ohromné štěstí. Koupil jsem jen dva ptáky a z nic se vytvořil dokonalý, harmonický pár. Zvláště u tohoto druhu je to otázka většinou vcelku dlouhé doby. A jsou to naprosto vzoroví rodiče!!! Tento první odchov jsem prodal na ochočení do rodin. Jeden je v Praze, ten se výborně ochočil, napodobuje domácí ptactvo, telefony a popískává melodie. Po 2 letech začínal trochu mluvit. Z druhého byl chovatel trochu nešťastný. Ale s odstupem vidím, že na tom měl vinu především sám. Vzal si ho hned jak vylétli, že si ho ještě dokrmí a lépe ochočí. Ale pak ho bral do ryky, senegaleček ho kloval tak ho pak bral v rukavici a pořád si myslím proti vůli ptáka a ten pak na ruku útočil. Ochočil se taká napodoboval zvuky, šel na rameno na ruku ale jak viděl otevřenou dlaň kloval do prstů.
Na léto pak dávám tento chovný pár do větších voliér na půdě (2x2x0,7m).
Další rok se hnízdění povedlo opět v menší pokojové voliérce, opět na podzim a to jsem měl dokonce tři mladé! Jeden sameček šel do chovu na jihu Čech, další dva jsem si nechal pro sebe, pokusím se vytvořit další chovný pár. S tímto odchovem jsem je dal opět do velké voliéry na půdu, a zde se v říjnu chystali zřejmě na hnízdění. Lezli do boudy a krmili se. Tak jsem pár sundal opět dolů do pokoje a nyní vyseděli opět dvě mladé.
Toto je fotka odchovu z roku 2007. Již v těch větších voliérách na půdě.
Mé krmení: Krmím celoročně samostatně míchanou směsí jak suchou tak klíčenou. Ta suchá se skládá ze slunečnice, kardi, ovsa nahého i obyčejného, ostropestřce, semence. K tomuto přidám míchanou kupovanou směs (na klíčení), která je velice pestrá a obsahuje velké množství dalších zrnin. Směs kterou klíčím si připravuji také sám. Je to směs pšenice, tritikale, kukuřice, slunečnice, kardi, nahého i normálního ovsa, fazolí, a trochu prosa, to mě suché vůbec neberou ale klíčené přeci. Mimo dobu hnízdění dostávají klíčené jednou, dvakrát týdně, při odchovu pak denně. V době hnízdění pak důležitá vaječná míchanice, tu mě ale neberou zkraje, ale až tak od 2 týdnů věku mladých. A v tomto období zvýšené množství piškotů. Ty podávám v rozumném množství také celoročně, mají je moc rádi. Stejně jako ořechy, s těmi ale opatrně jsou dosti tučné!
Tak toť asi vše o tomto krásném inteligentním a oblíbeném
papouškovi.
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den,
mám dva senegalské papoušky, kterým je rok a půl, nechala jsem jim udělat test DNA a zjistilo se, že jsou to samečkové, neměl byste samičku ? Potřebovala bych jí, abychom mohli vytvořit pár, jsou oranžovobřiší,pěkní. Šimková - tel.608848212 nebo e-mail punta.verudela@seznam.cz
senegalec
(Kateřina Svobodová, 18. 9. 2008 17:21)prodám senegalce,samička ani ne rok stará. Je ochočená a mám jí od chovatelky veterinářky. Nemám na ní čas. Svobodová-725577520
Senegalský papoušek
(Monika Svobodová chov.st. Tropical Eden, 14. 8. 2008 1:10)Dobrý den, píši Vám ohledně velmi výstižného textu. Protože se zajímám o senegalské papoušky, přečetla jsem toho od různých chovatelů spoustu, ale Váš text je zatím nejlepší. Gratuluji. Chtěla jsem se zeptat, kde jste čerpal poznatky o výskytu jednotlivých druhů, které jsou velice přesné. Zdraví Svobodová
Senegaci - pár
(Z.Šimková, 2. 10. 2008 18:21)